KLUBMESTERSKABET 2025
I weekenden 23. og 24. august – afviklede vi årets klubmesterskab. På en flot bane blev deltagerne sendt ud på 2 runders slagspil fra scratch, rigtig golf, slagspil uden handicap, den bedste spiller skal kåres som klubmester. Desværre var der ingen damer med i år.
Herefter kunne vi kåre de alders-bestemte klubmestre – samt ”Over all” klubmester, bedste herre uafhængig af alder fra de rækker der spillede fra tee 62, hvilket blev en meget spændende affære.
Der blev spillet nogle rigtig flotte runder – og nogle knap så flotte runder, men én stor fælles nævner for hele weekenden var: Mange gode smil – og en masse godt humør. Golf er nemlig også evnen til at glæde sig over godt spil fra sine jævnaldrende konkurrenter/kammerater.
Søndag diskede Brasseriet op med populære grill pølser på terrassen og Klubben gav kaffe og kage til alle de fremmødte. Flere af deltagerne fra Jubilæumsturneringen som blev spillet søndag fra morgenstunden, var med til at fejre klubmestrene.
Klubmestre
Junior Drenge: Haukur Vidir Ottosson 160 slag
Herrer: Philip Egekvist Hartig 160 slag
Mid-age: Casper Godrim 160 slag
Senior: Pede Steen Jørgensen 163 slag
Veteran: Torben Jørgensen 164 slag
Super veteran herrer Egon Christensen 168 slag
Over all KLUBMESTER 2025: Casper Godrim 160 slag.
Casper vinder med bedste sidste 18 i forhold til Philip og Haukur.
Billeder af de ny-udnævnte klubmestre vil blive hængt op i klubhuset.

Efter jubilæumsturneringen sidste præmieoverrækkelse var overstået og vi var klar til første præmieoverrækkelse i klubmesterskaberne, var der dukket en gave op til klubben. Meget passende var formand Klara Kruse klar til at åbne denne. Det var en meget fin klokke, som passende kan bruges ved præmieoverrækkelser ved turneringer til at skaffe ro. Steen Ogstrup var den gavmilde giver.

